build_links(); ?>
PodróżePrzyroda

Chorwackie atrakcje. Wyspa i miasto Krk

Wyspa Krk jest jedną z największych wysp chorwackich, a zarazem najpopularniejszą dla turystów częścią Wysp Kvarnerskich. Nazwa wyspy wzięła się od miasta Krk, które od lat pełni tu rolę głównego ośrodka administracyjnego. Człowiek pojawił się na tej wyspie stosunkowo wcześnie. Wiadomo, że już przed wiekami istniała tu rzymska osada, zaś od VI wieku zaczęli się na wyspie pojawiać Słowianie. Ta wyspa ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Chorwacji, jako kolebka narodowej kultury. Czy warto wybrać się tu na wczasy?

Najważniejsze na wyspie miasteczko Krk jest nie tylko ważnym ośrodkiem administracyjnym, ale i popularną miejscowością turystyczną. Otoczone średniowiecznymi murami może pochwalić się ciekawą zabudową. Ujrzeć tu można stare domy, należące niegdyś do miejscowych dostojników. Jednym z najciekawszych obiektów w tym miasteczku jest pałac biskupi, w którym można zobaczyć ciekawą kolekcję malarstwa weneckiego z XV oraz XVII stulecia. W miejscu, w którym w okresie rzymskim znajdowały się termy, w XII stuleciu wzniesiono zaś okazałą katedrę, będącą do dziś jednym z najcenniejszych zabytków w Chorwacji. Katedra ta jest połączona romańskim przejściem z romańską bazyliką, której patronuje święty Kwiryn. Bazylika ta powstała w X wieku, zaś w XVI stuleciu dobudowano do niej piękną dzwonnicę. Warto zajrzeć i do jej wnętrza, w którym nie brak cennych malowideł.
Drugim ważnym miasteczkiem na wyspie Krk jest Punat. W połowie sierpnia w tym miasteczku gromadzą się tłumy, a to za sprawą obchodzonych tu z wielką pompą świat rybackich. Warto również zwrócić uwagę na miejscowość Omisalij, która rozłożyła się na zalesionym wzgórzu. To miasteczko znane jest z dość dobrze zachowanej, średniowiecznej zabudowy. W jej okolicy zaś położona jest Malinska – najbardziej znana w tej części Chorwacji miejscowość o charakterze uzdrowiskowym, na terenie której od lat tak chętnie spędzają wczasy polscy turyści.

Dodaj komentarz