build_links(); ?>
Styl życiaZdrowie

Zespół niekontrolowanego obżarstwa

Kompulsywne objadanie się w znacznym stopniu przypomina bulimię. Różnica pomiędzy tymi chorobami polega na tym, że w przypadku zespołu niekontrolowanego obżarstwa brak innych zachowań typowych dla bulimików, a w szczególności rozpaczliwych prób pozbycia się pochłoniętego jedzenia. Brak tu zatem prowokowanych wymiotów, brak też prób zachowania sylwetki za pomocą stosowania środków przeczyszczających.

Portrait of a very hungry young woman

Niekontrolowane obżarstwo jest jednym z problemów związanych z jedzenioholizmem, czyli uzależnieniem od jedzenia. Do jego typowych objawów można zaliczyć brak kontroli nad jedzeniem, obżeranie się w samotności przy jedzeniu skromnych posiłków w towarzystwie innych. Typowym zachowaniem dla osób dotkniętych takim problemem jest również próbowanie różnych diet, przy czym rezultaty takich dietetycznych eksperymentów bywają różne.
Skąd bierze się problem związany z taką formą obżarstwa?

Dla wielu osób zmagających się z tym problemem jedzenie jest nie tylko źródłem przyjemności. Osoby takie w trakcie jedzenia zazwyczaj starają się odreagować trudności dnia codziennego. Negatywne stany emocjonalne stają się głównym powodem obżarstwa. Jedzenioholizm w tej formie może dotyczyć zarówno obżerania się „czymkolwiek”, jak i do wyboru określonych produktów. Zazwyczaj takim uzależniającym produktem bywa czekolada.
Obżarstwo może tu polegać na spożywaniu olbrzymich ilości jedzenia lub na objadaniu się w nocy. Jednym z rodzajów zespołu niekontrolowanego obżarstwa jest akoria, polegająca na braku uczucia sytości po posiłku.

Dodaj komentarz