build_links(); ?>
HistoriaPodróżePrzyroda

Szwajcaria – państwo pokoju i sielskich krajobrazów

Szwajcarskie dzieci uczą się w szkole romantycznej legendy o Wilhelmie Tellu i poznają datę ostatniej bitwy na rodzinnej ziemi, która toczyła się pod Murten w … XV wieku. Szwajcaria – oaza spokoju i stabilności, od dawna wzbudza zazdrość innych państw naszego niespokojnego kontynentu, także pod względem zamożności.

Jakiś czas temu obchodzono tutaj skromnie siedemsetlecie istnienia konfederacji szwajcarskiej. Wokół jeziora w kolebce Helvetów – kantonie Schwyz – wytyczono ekologiczny szlak turystyczny.  Przez wsie i miasta przeszły niekończące się pochody w średniowiecznych strojach, bowiem Szwajcarzy lubują się w swojej historii i ulicznych festynach.  Jest to kraj wielu języków, spośród których niemiecki, francuski i włoski uznane są za oficjalne.
Urody alpejskich krajobrazów – gór, jezior, bajkowych miast i miasteczek zachwalać nie trzeba. W naturze są jeszcze piękniejsze niż na kalendarzach czy landszaftach, którymi Szwajcarzy zarzucają świat. Setki wyciągów narciarskich, tras turystycznych, tysiące hoteli i pensjonatów, doskonałe drogi i autostrady z tunelami, które przecinają całe pasma gór, tworzą idealne warunki dla turystyki. A w każdej wsi i osadzie, na każdym nieomal parkingu, powiewa czerwona flaga z białym krzyżem. To symbol nie tylko patriotycznych uczuć, ale i … gastronomii. A być w Szwajcarii i nie skosztować narodowej potrawy – fondue, czyli roztopionego sera z chlebem i winem, albo równie popularnej raklety – także z sera, jest niewybaczalnym grzechem.
Polacy znajdą w Szwajcarii niemało śladów własnej historii. Z uniwersytetem w Lozannie związany był Adam Mickiewicz, a w miejscowości Mores miał swój dom Ignacy Paderewski. Górskie drogi w południowym, rozsłonecznionym kantonie Ticino budowali polscy żołnierze z 2 Dywizji Strzelców Pieszych, internowani w Szwajcarii w 1940 roku. Ze Szwajcarią splotły się też losy prezydentów II Rzeczypospolitej – Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego.

Dodaj komentarz