build_links(); ?>
PrzyrodaZdrowie

Mniszek pospolity – chwast czy cenne zioło?

Mniszek pospolity, inaczej mniszek lekarski lub zwyczajnie - mlecz jest rośliną dziko rosnącą na nieużytkach takich jak: trawniki, łąki i pola. Przez wielu z nas uważany jest za trudny do zwalczenia chwast, jednak dla amatorów ziół stanowi bardzo wartościowy surowiec leczniczy.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) to roślina należąca do rodziny astrowatych. Osiąga nawet 30 cm wysokości. Charakteryzuje się długimi, płytko pierzastymi i powycinanymi liśćmi, zebranymi w przyziemną rozetę a także żółtymi kwiatami osadzonymi na koszyczku. Korzeń osiąga nawet 1, 5 m długości a jego średnica jest przeciętnie większa od ołówka i wynosi ok. 2-3 cm. Owocem mniszka pospolitego są niełupki o długości do 5 mm opatrzone delikatnym puchem kielichowym. Okres kwitnienia przypada na okres: od wiosny do jesieni, z największą intensywnością w maju, kiedy to pola i łąki pokrywa żółto-kolorowy płaszcz kwiatów mniszka.
Rozmnażanie mniszka pospolitego następuje po jego przekwitnięciu, przez nasiona z aparatem lotnym, które z łatwością przenosi wiatr dając początek nowym, młodym roślinom.

Chwast czy jednak cenne zioło?

Mniszek lekarski stanowi prawdziwy skarb zielarski. Do celów leczniczych wykorzystywany jest korzeń, a także kwiaty, w których doszukać się można bogactwa witamin: C, A, D; również witamin z grupy B; soli mineralnych: wapnia, żelaza, potasu, manganu; kwasu foliowego, garbników oraz karotenu. Ponadto, korzenie mniszka lekarskiego mają w sobie duże ilości inuliny – naturalnego prebiotyku, stymulującego wzrost pożytecznych bakterii jelitowych takich jak: Lactobaccillus oraz Bifidobacterium.

Zioła mniszka lekarskiego są znakomitym uzupełnieniem domowej apteczki. Jego cenne składniki i dobroczynne działanie znajdują zastosowanie w wielu problemach zdrowotnych. Ziołolecznictwo zawdzięcza mniszkowi pomoc w leczeniu chorób układu pokarmowego. Wyciąg z jego korzenia pobudza czynność wątroby, zwiększa wydzielanie żółci a także usprawnia przepływ żółci do dwunastnicy. Dlatego też, po mniszka pospolitego powinny sięgnąć wszyscy po urazach i uszkodzeniach wątroby a także osoby po przebytej żółtaczce. Ze względu na swoje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjnie i odtruwające, mniszek jest również pomocny w dolegliwościach układu moczowego. Mniszek lekarski jest także idealnym lekiem dla osób cierpiących na anemię – pobudza bowiem wzrost czerwonych krwinek i zwiększa poziom hemoglobiny we krwi.

Mniszek pospolity spożywa się pod postacią odwarów, naparów oraz nalewek. Jednak nie powinni go zażywać osoby zmagające się z nadkwaśnością żołądka, wrzodami żołądka. Ze względu na sporą ilość cukru zawartego w mniszku nie mogą go również stosować chorzy na cukrzycę.

Dodaj komentarz