Kuchnia krakowska jest dość bogata i różnorodna, gdyż przez wieki poddawana była różnym wpływom. Dlatego też w Krakowie nadal jada się przysmaki pamiętające czasy, gdy miasto było stolicą i siedzibą królów, potrawy z okresu zaboru austriackiego, a także dania społeczności żydowskiej zamieszkujących niegdyś dzielnicę Kazimierz. Będąc w Krakowie koniecznie trzeba spróbować kilku najważniejszych lokalnych dań, do których należą:
• Maczanka krakowska – czyli starodawny street food (uwielbiany przez dorożkarzy), który składa się z mięsa wieprzowego podawanego w bułce kajzerce
• Kiełbasa Lisiecka – produkowana pod Krakowem, nie do kupienia w innych regionach Polski
• Obwarzanki – można je dostać już w innych miastach, ale najlepiej smakują te sprzedawane na Rynku lub Plantach w Krakowie
• Pischinger – czyli torcik waflowy przekładany masą czekoladową lub karmelową
• Smalec z boczkiem lub innymi dodatkami – zamawia się go z ogórkiem i pajdą chleba, najczęściej do setki wódki
• Dania żydowskie – w restauracjach znajdujących się na słynnym Kazimierzu
W Krakowie warto także odwiedzić kultowe dla mieszkańców miejsca z daniami ulicznymi np. na Kazimierzu grill z kaszanką oraz budkę z zapiekankami od Endziora, a także słynną nocną Nyskę z kiełbaskami, która karmi imprezowiczów pod Halą Targową.
Lokalne smakołyki – Kraków
Kuchnia regionalna cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem, a odkrywanie lokalnych smaków stało się nieodłącznym elementem zwiedzania różnych miejsc. Turyści przybywający tłumnie do Krakowa także poszukują typowych dla tego miasta smakołyków, których wbrew pozorom jest całkiem sporo.
