build_links(); ?>
KuchniaKulturaPodróże

Lokalne smakołyki – Kraków

Kuchnia regionalna cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem, a odkrywanie lokalnych smaków stało się nieodłącznym elementem zwiedzania różnych miejsc. Turyści przybywający tłumnie do Krakowa także poszukują typowych dla tego miasta smakołyków, których wbrew pozorom jest całkiem sporo.

Kuchnia krakowska jest dość bogata i różnorodna, gdyż przez wieki poddawana była różnym wpływom. Dlatego też w Krakowie nadal jada się przysmaki pamiętające czasy, gdy miasto było stolicą i siedzibą królów, potrawy z okresu zaboru austriackiego, a także dania społeczności żydowskiej zamieszkujących niegdyś dzielnicę Kazimierz. Będąc w Krakowie koniecznie trzeba spróbować kilku najważniejszych lokalnych dań, do których należą:
• Maczanka krakowska – czyli starodawny street food (uwielbiany przez dorożkarzy), który składa się z mięsa wieprzowego podawanego w bułce kajzerce
• Kiełbasa Lisiecka – produkowana pod Krakowem, nie do kupienia w innych regionach Polski
• Obwarzanki – można je dostać już w innych miastach, ale najlepiej smakują te sprzedawane na Rynku lub Plantach w Krakowie
• Pischinger – czyli torcik waflowy przekładany masą czekoladową lub karmelową
• Smalec z boczkiem lub innymi dodatkami – zamawia się go z ogórkiem i pajdą chleba, najczęściej do setki wódki
• Dania żydowskie – w restauracjach znajdujących się na słynnym Kazimierzu
W Krakowie warto także odwiedzić kultowe dla mieszkańców miejsca z daniami ulicznymi np. na Kazimierzu grill z kaszanką oraz budkę z zapiekankami od Endziora, a także słynną nocną Nyskę z kiełbaskami, która karmi imprezowiczów pod Halą Targową.

Dodaj komentarz