build_links(); ?>
Styl życiaZdrowie

Czym jest nerwica natręctw?

Przed wyjściem z domu obsesyjnie sprawdzasz wszystkie zamki w drzwiach? Zanim opuścisz mieszkanie kilka, a nawet kilkanaście razy sprawdzasz, czy kurki z wodą są dokręcone?

Takie zachowanie, dość typowe dla większości ludzi, jest również pierwszym sygnałem nerwicy natręctw, szczególnie wtedy, gdy zachowania takie przybierają na sile i mają coraz bardziej obsesyjny charakter. Choć wspomniane na początku przykłady nie oznaczają nerwicy, zachowania takie u osób borykających się z nerwicą natręctw są tak nasilone, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Długie i częste mycie rąk, sprzątanie mieszkania przez cały dzień to zachowania, u podstaw którym może leżeć irracjonalny lęk przed brudem.
Osoba cierpiąca na nerwicę natręctw, natrętnie powtarza pewną czynność, i choć często zdaje sobie sprawę z braku sensu takiego postępowania, nie może przestać. To również obsesyjne myślenie o pewnym problemie, co utrudnia skoncentrowanie się na innych czynnościach. Zazwyczaj ta choroba pojawia się w dzieciństwie, jednak zdarza się, że zaczyna na nią cierpieć już dorosła osoba.
Dawniej z nerwicą natręctw wiązało się wiele mitów i zabobonów. Nad chorymi odprawiano egzorcyzmy, dziś najczęściej stosuje się hipnozę oraz psychoterapię. W leczeniu nerwicy natręctw bardzo dużą rolę odgrywa również wywiad z chorym oraz ustalenie, czy objawy wskazujące na nerwicę nie są w rzeczywistości objawami innej choroby psychicznej, np. schizofrenii.

Dodaj komentarz